Prezent dla górnika - 4 grudnia

0

Barbórka - Święto wszystkich górników - 4 grudnia

Czas czytania: 2 minuty 

   Od dawien dawna człowiek używa ognia do wszelakich czynności niezbędnych w codziennym życiu, jak między innymi do ogrzania się. Lecz wraz z biegiem lat człowiek nauczył się go podtrzymywać za pomocą węgla kamiennego. Surowiec ten stawał się coraz popularniejszy jednak jego uzyskanie już nie było takie łatwe. W tym celu ludzie musieli zejść pod ziemię. Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek dotyczących tego zawodu / surowca. 

 

  •    Pierwsze próby wydobycia i obróbki węgla miały miejsce w Anglii w XVII wieku. W Polsce kolebką polskiego górnictwa jest jaworznicki region, gdzie pierwszą kopalnię otwarto w 1766 roku. Od tego czasu na Górnym Śląsku zaczęto otwierać kopalnie ze względu na bardzo duże złoża węgla.
  •    Ze względu na duże zapotrzebowania na ten surowiec i zmniejszające się złoża, górnicy muszą schodzić coraz głębiej. W Polsce średnia głębokość kopalni wynosi niespełna 700m a maksymalnie ponad 1200m. Średnia głębokość w innych krajach jak Chiny wynosi 460m, a w Indiach - tylko 150.
  •    Światowy handel węglem jest zdominowany przez Australię, która w roku 2014 wyeksportowała 386 mln ton, oraz Indonezję - 359 mln ton.
  •    Chiny zużywają niemal tyle samo węgla kamiennego, co reszta świata łącznie w ciągu roku.
  •    Z historii wiadomo, że węgiel był wykorzystywany już w latach starożytnych przez Egipcjan jak i Sumerów podczas produkcji brązu w 3750 r. p.n.e.
  •    W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania.  
  •   Górnictwo to jeden z najniebezpieczniejszych zawodów świata, co potwierdzają statystyki urzędowe. Co roku przy wydobyciu węgla w Polsce ginie od kilku do kilkunastu górników. Według Wyższego Urzędu Górniczego w 2022r. zginęło 29 pracowników, uległo ciężkiemu wypadkowi 12, natomiast samych wypadków było 1513.

 

Jak widać górnictwo jest to ciężka praca, dlatego tego dnia powinniśmy pamiętać o wszystkich pracownikach kopalń. Dlatego podarujmy im najlepsze, nietuzinkowe prezenty, gadżety, upominki, które znajdziesz w naszym sklepie. Specjalnie na tą okazję przygotowaliśmy: kubki, krawaty, fartuchy, koszulki w wyjątkowych wzorach, których nie znajdziesz na innych stronach.

 

 

Obrazki:

https://www.freepik.com/free-vector/dark-underground-cave-with-blue-crystals_28261675.htm

https://www.freepik.com/free-vector/mine-tunnel-with-red-crystals-and-rails_32591242.htm

 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl